Ashwagandha na odchudzanie

Kasia
ashwagadha

Któż z nas nie planował sobie w noworocznych postanowieniach, żeby zrzucić trochę zbędnych kilogramów? Nadwaga i idąca w ślad za nią otyłość są przypadłościami, która dotykają coraz większą ilość populacji naszego kraju. Biorą się one zazwyczaj ze złych nawyków żywieniowych oraz siedzącego trybu życia. Zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z szybkich, gotowych dań, na przykład w restauracjach typu fast food, niż samodzielnie przygotować sobie pełnowartościowy posiłek i zjeść go o optymalnej porze. Podjadanie między posiłkami także jest zmorą osób, chcących schudnąć. Tabliczka czekolady, którą dostaliśmy w prezencie, lub zimne piwo po pracy kusi niejednego. O ile pojedyncze przypadki takiego podjadania nie zmienią znacząco naszej sylwetki, o tyle systematyczne pozwalanie sobie na tego typu uciechy ma znaczny wpływ na naszą wagę. Należy pamiętać, że nadwaga i otyłość prowadzą do wielu poważnych schorzeń, mogących mieć destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Schorzenia, które wiążą się z nadwagą i otyłością to na przykład:

 • choroby układu krążenia;
 • różnego rodzaju nowotwory;
 • urazy mięśni i stawów;
 • przepukliny;
 • bóle pleców;
 • choroby układu pokarmowego;
 • nadmierne pocenia się;
 • cukrzyca.

Nadwaga i otyłość nie biorą się z powietrza. Mogą mieć wiele przyczyn. Dużo mówi się o tym, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. Jest w tym stwierdzeniu wiele racji. W obecnych czasach wiele osób poświęca się dla robienia kariery, zapominając przy tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest prawidłowe odżywianie. Nie można zapomnieć również o terapeutycznej roli snu. Podczas snu organizm regeneruje się po całym dniu działania na podwyższonych obrotach i nabiera siły oraz energii do dalszego funkcjonowania następnego dnia. Brak snu również może skutkować wieloma chorobami, między innymi nadwagą. Jedzenie w pośpiechu mało wartościowych pokarmów jedynie pogłębia ten problem. Mamy dzisiaj niezwykle łatwy dostęp do szybkich dań, w tak zwanych restauracjach fast food. Chętnie z nich korzystamy, gdyż pozwala nam to oszczędzić cenny czas, a nierzadko również pieniądze. O przyczynach otyłości napisano już tysiące referatów. Zobaczmy, jakie są najczęstsze:

 • brak dostatecznej aktywności fizycznej;
 • nieprawidłowa; źle zbilansowana dieta;
 • ciągłe podjadanie;
 • problemy emocjonalne;
 • dysfunkcyjność niektórych gruczołów;
 • przyczyny środowiskowe.

Aby skutecznie walczyć ze zbyt dużą wagą, należy zwrócić szczególną uwagę na trzy podstawowe czynniki:

 • aktywność fizyczna – już zwykły spacer kilkanaście minut dziennie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i wagę. Warto zmienić swoje nawyki życiowe i czasami wysiąść z tramwaju kilka przystanków wcześniej lub wybrać rower zamiast samochodu w drodze do pracy. Chcąc uzyskać szybsze i lepsze efekty, powinniśmy regularnie trenować, najlepiej pod okiem profesjonalnego trenera personalnego. Pomoże on ułożyć prawidłowo ćwiczenia, co zapobiegnie urazom i kontuzjom, które mogłyby wyniknąć ze zbytniego przeforsowania niektórych partii naszego ciała;
 • odpowiednia dieta – dobrze zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego odchudzania. W momencie, gdy dostarczymy do organizmu mniej kalorii, niż spali w ciągu dnia, będzie on zmuszony do pobierania energii z zalegających tkanek naszego ciała, czyli między innymi z tkanki tłuszczowej. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń, tak i w przypadku diety potrzebny jest umiar. Drastyczne głodówki tylko wykończą nasz organizm, a po ich zaprzestaniu szybko będziemy musieli się zmierzyć z efektem jojo. Warto skorzystać z rad doświadczonego dietetyka, który pomoże nam ustalić optymalną dietę, która dostarczy naszemu organizmowi wszelkie niezbędne wartości odżywcze. Bardzo ważne w tym przypadku jest to, aby nie podjadać między posiłkami. Nawet najlepsza dieta nie zda się na nic, jeśli będziemy próbować ją “oszukać”;
 • suplementy diety – wiemy już, iż podstawowymi zasadami prawidłowego odchudzania są dieta i aktywność fizyczna. Warto jednak skorzystać z pomocy suplementów diety, które mogą ten proces przyspieszyć i sprawić, że będzie on bardziej efektywny. Wśród suplementów pomagających schudnąć możemy wyróżnić trzy rodzaje: spalacze tłuszczu, preparaty dodające siły i energii do ćwiczeń oraz specyfiki hamujące uczucie łaknienia. Są one szeroko dostępne na polskim rynku zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i za pośrednictwem różnego rodzaju serwisów internetowych. Jednym z najlepszych tego typu substancji, bez dwóch zdań, jest Ashwagandha.

Ashwagandha- czym jest i jak działa?

Ashwagadha, zwana także indyjskim żeń szeniem, jest substancją, którą uzyskuje się z korzenia rośliny o nazwie witania ospała. Ta występująca w Afryce i południowej Azji roślina lecznicza wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej, czyli z tradycyjnej, indyjskiej sztuki leczenia. Jej prozdrowotne właściwości są znane i wykorzystywane od wielu pokoleń. Ashwagadha ma szeroki, pozytywny wpływ na nasz organizm. Zmniejsza zaburzenia wynikłe z nadmiernego stresu, wzmacnia układ immunologiczny i nerwowy, poprawia płodność u mężczyzn, zwiększa libido oraz wspiera organizm podczas chemioterapii.

młoda kobieta mierzy obwód bioder

Nadmierna masa ciała często wynika wprost ze stresu, na który narażony jest nasz organizm. Ashwagandha pozytywnie wpływa na układ nerwowy poprzez obniżenie poziomu kortyzolu, a co za tym idzie, pomaga zredukować niepotrzebny stres. Czasem przyczyną nadwagi są zaburzenia hormonów tarczycy, a konkretnie zbyt mała ich ilość. Omawiana substancja skutecznie optymalizuje owe hormony, dzięki czemu znikają wynikające z nich problemy z prawidłową masą ciała. Pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, co ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia oraz wagę. Podnosi poziom testosteronu u mężczyzn, dzięki czemu mają oni więcej energii, a co za tym idzie, potrafią wykonać dużo bardziej efektywny trening.

Skąd się biorą tak szerokie pozytywne skutki zażywania Ashwagandhy? Odpowiadają za to przede wszystkim dwie, niżej wymienione grupy związków:

glikowitanolidy– odpowiedzialne są za działania adaptogenne;

witanolidy– odpowiedzialne są za działania antynowotworowe i przeciwbakteryjne.

To głównie im Ashwagandha zawdzięcza swoje rewelacyjne, prozdrowotne działanie. Poza nimi znajdziemy w niej także alkaloidy i saponiny.

Jak dawkować Ashwagadhę?

Prawidłowa suplementacja powinna odbywać się dwa razy w ciągu doby, zawsze po posiłku, ze względu na działanie mogące podrażnić śluzówkę żołądka. Jeśli korzystamy ze sproszkowanego liścia, to powinniśmy przyjmować 1- 2 łyżeczki. Jeżeli natomiast korzystamy z gotowych preparatów, zawierających Ashwagandhę, to jedna porcja powinna zawierać 300- 500mg przygotowanego ekstraktu.

Pierwsze efekty stosowania specyfiku powinny być widoczne już po 2 miesiącach zażywania. Po ośmiu miesiącach stosowania zaleca się zrobić miesiąc przerwy, by następnie powrócić do wyżej wymienionego dawkowania.

Jak się odchudzać z ashwagandhą?

Ashwagadha sama w sobie cudów nie zdziała, jednak to samo można powiedzieć o wszystkich innych naturalnych suplementach na odchudzanie. Ich zadaniem jest przede wszystkim stymulacja metabolizmu, poprawa trawienia oraz wspomaganie mikroflory jelitowej, która również odpowiada za lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Skuteczność witani ospałej zawdzięczamy przede wszystkim jej trzem właściwościom:

 • dodawaniu energii;
 • stymulowaniu trawienia;
 • obniżaniu poziomu kortyzolu.

Dodawanie energii

Ashwagandha to świetne źródło energii, dlatego stała się tak popularna wśród sportowców. Stosowanie jej przed treningiem, zapewnia dodatkową motywację do działania, a to wiąże się z tym, że można ćwiczyć intensywniej i efektywniej, co z kolei przedkłada się na przyspieszenie procesów odchudzania.

Stymulowanie trawienia

Witania ospała wspomaga trawienie, przyczyniając się tym samym do szybszego spalania oraz wydalania tkanki tłuszczowej. Zapewnia uczucie lekkości i ułatwia prawidłowe wchłaniania składników odżywczych. Wpływając na prawidłową pracę jelit, ogranicza odkładanie się tłuszczów i cukrów na tkankach, przez co nie pojawiają się dodatkowe kilogramy.

Obniżenie poziomu kortyzolu

szczupła kobieta uśmiecha się

Kortyzol – inaczej hormon stresu, odpowiedzialny jest za zaburzenia wielu procesów w naszym ciele. To on przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego, a tym samym i zwiększenia produkcji wolnych rodników w organizmie. Taki stan nie tylko sprzyja szybszemu odkładaniu się komórek tłuszczowych, ale też na nasze samopoczucie. A gdy czujemy się zestresowani, mamy skłonność do podjadania. Redukcja nadmiernego poziomu kortyzolu to świetna opcja na to, aby poprawić nie tylko samopoczucie psychiczne, ale także fizyczne. Witania ospała redukuje stres oksydacyjny, jest też jednym z najlepszych adaptogenów, co oznacza, że pomaga organizmowi przyzwyczaić się szybciej do warunków zewnętrznych. Dzięki temu zwiększa się odporność na stres, ciało jest bardziej odprężone, a więc i lepiej funkcjonuje. Dotyczy to zarówno sprawności pracy jelit, jak i naszej własnej motywacji do działania. Pod względem hamowania nadmiernego poziomu kortyzolu oraz redukcji skutków stresu oksydacyjnego ashwagandha stanowi jeden z najlepszych produktów, dostępnych na rynku.

Jak widać, indyjski żeń szeń ma wiele zastosowań prozdrowotnych. Nie tylko pomaga zredukować stres i zachować zdrowie psychiczne. Ma także zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych, reguluje działanie hormonów tarczycy, obniża poziom cholesterolu we krwi i ogólnie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Do tego jest bardzo skuteczny przy wszelkiego rodzaju procesach odchudzania. Dowiedziono, że skutecznie pomaga zrzucić zbędne kilogramy i zachować wymarzoną sylwetkę. Po środek ten sięgają osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Nie ma wielu przeciwwskazań do jego stosowania, a efekty zażywania są skuteczne, i co najważniejsze, długotrwałe. Osoby odchudzające się, poszukujące bezpiecznych środków, które mogłyby przyspieszyć efekty zrzucania tkanki tłuszczowej, mogą sięgnąć po sam żen-szeń lub też wybrać suplement diety na odchudzanie, który, oprócz witani ospałej, zawiera także szereg innych składników, które dodatkowo wspomogą proces utraty nadmiernych kilogramów.

Szybko schudniesz z pomocą Berber Fast, suplementu diety wspomagającego spalanie tkanki tłuszczowej, a informacje o nim uzyskasz na stronie producenta

Berber fast tabletki

You may also like