Badania wykazują, że problemy z prostatą występują u coraz młodszych mężczyzn. Dzieje się tak w większości przypadków przez styl życia,…
Dieta odchudzająca
-
-
Z najnowszych badań wynika, że aż 29% kobiet i 46% mężczyzn w naszym kraju zmaga się z nadwagą. Osoby otyłe…
-
Złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej coraz częściej prowadzą do problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz wysportowanej sylwetki. W…
-
Coraz więcej osób w naszym kraju boryka się z problemami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Dlaczego tak się dzieje?. Spowodowane…
-
Dieta odchudzająca
Hepaslimin – suplement diety dla zdrowia wątroby. Czy sprawdzi się na odchudzanie?
Nie od dziś wiadomo, że tryb życia jest nierozerwalnie związany ze stanem naszego zdrowia. Stres, zła dieta i brak ruchu…
-
Dieta odchudzająca
Yoslimin na odchudzanie. Skład, działanie i opinie. Czy ten suplement naprawdę działa?
Każdego roku w styczniu mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, w której siłownie i kluby fitness nagle notują zwiększone…
-
Główną zasadą dotyczącą zrzucania zbędnych kilogramów jest spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Problem z tą uproszczoną…
-
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że już prawie 2 miliardy populacji ludzkiej boryka się z problemem nadmiernego poziomu tkanki tłuszczowej. Jest…
-
Sezon wakacyjny w pełni. Pomimo trwającej epidemii Polki i Polacy masowo korzystają z dobrodziejstw, jakie oferują nam różne zakątki naszego…
-
Nadmierne kilogramy to dla wielu osób poważny problem, nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Nadwaga i otyłość stały się chorobami…
Efekt jojo, wrzody żołądka, niewydolność nerek, wycieńczenie organizmu i niedobory witaminowe. Konsekwencji błędnie przeprowadzonej redukcji masy ciała jest znacznie więcej. Wymienione są najczęstszymi dolegliwościami występującymi po diecie białkowej i zbyt wysokim deficycie kalorycznym. A co by było, gdyby osoba z wysokim cholesterolem oraz nadciśnieniem rozpoczęła odżywianie wysokotłuszczowe zaproponowane przez dr Kwaśniewskiego? Skutki takich złych decyzji mogą zostać z nami do końca życia. Podczas każdej diety najważniejsze jest nasze zdrowie. Eksperymentowanie nie wyjdzie nam na dobre. Dlatego najlepszym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest spersonalizowane odżywianie, dostosowane do naszych potrzeb. Jeżeli uprawiamy sport wyczynowo, potrzebujemy dużo węglowodanów i białek. Jeśli pracujemy w biurze i nie mamy siły na jakąkolwiek aktywność fizyczną, nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest znacznie niższe. Także ilość posiłków będzie zależała od trybu życia. Nie każdy może pozwolić sobie na obiad o godzinie 14stej, jest to całkowicie uzasadnione. Po ciężkim dniu w korporacji jesteśmy zbyt zmęczeni, aby jeszcze przygotowywać lunch box obiadowy na jutro.
Zastanawiasz się, czemu mimo wielu prób nadal nie możesz schudnąć? Ponieważ rady dostępne na stronach internetowych często nie są dostosowane do naszej codzienności. Diety gwarantujące błyskawiczną redukcję kilogramów, skutkują efektem jojo. Natomiast te, które przynoszą długotrwały efekt, nie przynoszą satysfakcji. Dlaczego? Ponieważ ważysz się i nie widzisz natychmiastowych rezultatów odchudzania. To demotywuje oraz sprawa, że uznajesz taką dietę za nieskuteczną. Natomiast mądra obniżka kaloryczna wymaga cierpliwości oraz determinacji. Możesz to zrobić.
Zacznij od zapisania celu
Podstawą każdego zdrowego odchudzania jest dobrze przygotowany plan. Pomoże on ci rozważnie przygotować się do diety. Pamiętaj jednak, aby mierzyć siły na zamiary. Przed zapisaniem swojego celu, musisz zadać sobie kilka pytań. Ile chcesz schudnąć? W jakim czasie? Czy twój cel jest realny? Weź także pod uwagę wszystko to, co może stanąć na drodze do szczupłej sylwetki. To mogą być ciężkostrawne posiłki o późnych porach, zajadanie stresu i smutku lub częste, niezdrowe przekąski w pracy. Cokolwiek jest twoim słabym punktem, przed rozpoczęciem odchudzania, zastanów się, jak możesz go wyeliminować. Na wszystko istnieje sposób, wystarczy tylko zdrowy zamiennik. Świetną alternatywą cukierków będą daktyle i orzechy. Stresujący dzień możemy odreagować na basenie, siłowni lub podczas gorącej, relaksacyjnej kąpieli. Są to proste, niewymagające zmiany, które wspomogą redukcję tkanki tłuszczowej. Następnym krokiem jest powieszenie kartki z wyznaczonym celem w widocznym miejscu. W ten sposób będzie motywował i codziennie przypominał o diecie.
Nasze odchudzanie zaczyna się w głowie. Jeśli przekonamy mózg, że od tej chwili jemy inaczej niż zwykle, osiągniemy połowę sukcesu. Resztę zdobędziemy za sprawą przyzwyczajenia organizmu do nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Aby nasza dieta była mądrze przeprowadzona, wcześniej dowiedzmy się o zaletach spożywania niskokalorycznych, lekkostrawnych produktów. Czytajmy artykuły opisujące choroby spowodowanych nadwagą oraz niezdrowym trybem życia. Dowiedzmy się, jaki wpływ na funkcjonowanie organizmu mają konserwanty i wysokoprzetworzona żywność. Zapoznajmy się z zasadami przygotowywania dobrze zbilansowanych posiłków, dostarczających organizmowi niezbędnych mikroelementów. Dzięki temu osiągniemy wewnętrzną motywację.
Jak ułożyć swój własny, spersonalizowany jadłospis?
Podczas odchudzania najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Zbyt duży deficyt z pewnością nie będzie dobrym wyborem. Przed przygotowaniem własnego jadłospisu sprawdźmy, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Aby zapewnić sobie spadek wagi, możemy zmniejszyć kaloryczność dnia maksymalnie o 500 kcal. Możemy również wprowadzić tzw. okna żywieniowe. W praktyce polegają one na jedzeniu ostatniego posiłku o godzinie 18stej, a pierwszego o 10tej. Dzięki temu zapewniamy sobie aż 16 godzin postu! Oczywiście możemy zmniejszyć ten czas. Działa to jednak tylko w jedną stronę. Dłuższy okres niejedzenia jest niebezpieczny oraz bardzo wycieńczający. Jeżeli zależy nam na mądrym odchudzaniu bez efektu jojo, pamiętajmy o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii w regularnych odstępach czasu.
Co jeść i w jakich ilościach? Oto lista produktów, które muszą się znaleźć w twojej diecie:
- marchewki są bogactwem beta-karotenu. Poprawiają koloryt skóry i niwelują przebarwienia. Należą do grupy przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki. Częste jedzenie marchewki sprawi, że nasza cera będzie bardziej naprężona, bez oznak starzenia. Jest słodka i niskokaloryczna, dlatego sprawdzi się jako zdrowa przekąska między posiłkami,
- zielona herbata pobudza i przyśpiesza przemianę materii. Ma także działanie detoksykujące oraz przeciwzapalne. Także należy do grupy antyoksydantów. Za sprawą właściwości moczopędnych pomaga usunąć z organizmu nadmiar wody. Dzięki temu skutecznie eliminuje obrzęki. Filiżanka herbaty zielone pita na czczo oczyści nasz organizm, wyostrzy koncentrację oraz zahamuje ochotę na podjadanie,
- świeże sałaty i warzywa są źródłem cennych witamin i minerałów. Sprawią, że nasza cera będzie miała zdrowy wygląd. Poprawi się również nasze samopoczucie oraz produktywność. Dlaczego? Ponieważ witaminy obecne w warzywach wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Są także niskokaloryczne, dlatego nie musimy ograniczać się podczas ich spożywania. To zdrowie na talerzu! Jest to doskonały sposób na przyjemne odchudzanie jedzeniem. Starajmy się jeść sałatki warzywne wieczorami, kiedy nasz metabolizm jest już trochę wolniejszy. Dzięki temu w nocy unikniemy uczucia ciężkości,
- oliwa z oliwek tłoczona na zimno będzie świetnym dodatkiem do naszych sałatek. Dodatkowo dostarczy nam nienasyconych kwasów tłuszczowych, mających korzystny wpływ na pamięć. Hamuje również rozwój miażdżycy, obniża poziom złego cholesterolu i oczyszcza z toksyn. Także usprawnia pracę układu pokarmowego. Natomiast za sprawą witamin oraz przeciwutleniaczy poprawia kondycję skóry, uelastycznia ją i wygładza,
- woda jest nam niezbędna podczas odchudzania, ponieważ hamuje łaknienie, oczyszcza i przyśpiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Wpływa także pozytywnie na naszą koncentrację. Odpowiednie nawodnienie sprawi, że nasza cera będzie bardziej naprężona. Najlepiej wybierzmy wodę wysokozmineralizowaną i dodajmy do niej odrobinę soku z cytryny. Taka lemoniada orzeźwi, podkręci metabolizm oraz wzmocni naszą odporność.
Aby zapewnić sobie jak najlepsze rezultaty odchudzania, zadbajmy także o eliminację wysokoprzetworzonej, niezdrowej żywności. Dlaczego? Ponieważ są to typowe bomby kaloryczne, pozbawione wartości odżywczych. Prowadzą do nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi, co w przyszłości może doprowadzić do cukrzycy typu 2. Mają także bardzo niekorzystny wpływ na nasze odchudzanie. Czujemy się po nich nasyceni tylko przez chwilę. Najprawdopodobniej niedługo potem będziemy mieli ochotę na kolejną przekąskę. Co więcej, poprzez częste spożywanie słodyczy uzależniamy się od nich. To sprawia, że zwyczajnie nie potrafimy z nich zrezygnować. Jest na to jednak skuteczne rozwiązanie. W chwilach słabości zamieńmy słodkości na gorzką czekoladę.
Tych produktów lepiej unikajmy, jeśli zależy nam na redukcji kilogramów
- chipsy,
- energetyki,
- słodkie, gazowane napoje,
- batony, cukierki, ciastka,
- hot-dogi i hamburgery,
- tłuste mięso.
Waga nie zawsze sprzyja naszemu odchudzaniu
Większość osób uważa, że tylko regularne ważenie może zapewnić nam skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Według nich nic tak nie napędza motywacji jak codzienne sprawdzanie, ile tym razem udało się schudnąć. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Waga zdecydowanie nie sprzyja odchudzaniu, ponieważ wprowadza nas w poczucie winy i demotywuje. Może mieć to dwie niebezpieczne konsekwencje:
- zrezygnowanie z diety, co jest najgorszym z możliwych wyborów, ale jednocześnie najczęściej spotykanym. Przez to po pierwsze nie schudniemy, po drugie możemy przytyć wiele kilogramów w bardzo krótkim czasie z powodu efektu jojo. Jeżeli do tej pory zajadaliśmy smutki – poczucie beznadziei i przegranej sprawi, że nadal będziemy tyć. To oczywiście z czasem przyniesie konsekwencje. Jednak bardzo ciężko wytrwać w swoich dobrych postanowieniach i walczyć o szczupłą sylwetkę, kiedy każdego dnia patrzymy na wagę. Brak rezultatów odchudzania niestety potrafi być bardzo irytujący i przygnębiający. Możemy sobie powiedzieć, że plan żywieniowy był nieskuteczny, a brak rezultatów jest winą złych metod odchudzających. W ten sposób zamiast zbędnych kilogramów zrzucamy z siebie odpowiedzialność porażki. Co zatem możemy zrobić? Ograniczmy wchodzenie na wagę do niezbędnego do minimum,
- zaburzenia odżywiania spowodowane ciągłym obarczaniem się wyrzutami sumienia. Chcemy chudnąć natychmiastowo, a nie jest to możliwe z dnia na dzień. Jeżeli każdego wieczoru sprawdzamy nasz postęp, będziemy sobą rozczarowani. To może wywołać w nas chęć przyśpieszenia odchudzania niekonwencjonalnymi metodami. Należą do nich między innymi długa i wycieńczająca głodówka, a także zwracanie treści pokarmowej. Takie zachowanie tylko spowolni nasz metabolizm. Dodatkowo długotrwałe niedożywienie może doprowadzić do niedoborów witaminowych, anemii i problemów z koncentracją. Będziemy także osłabieni oraz mniej odporni na wirusy i bakterie.
Dlatego zawsze pamiętajmy o ryzyku. Nigdy nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy nieatrakcyjne. Piękno jest w nas, niezależnie od wagi. Tylko z takim nastawieniem możemy rozpocząć mądrą dietę odchudzającą. Po co nam redukcja kilogramów? Aby uchronić się przed konsekwencjami nadwagi, takimi jak wysoki cholesterol, nadciśnienie i cukrzyca typu 2. Odchudzajmy się nie ze względu na presję społeczną, lecz dla swojego zdrowia oraz satysfakcji. Mniejszy rozmiar ubrań z pewnością ucieszy każdą kobietę. Szczególnie wtedy, gdy do tej pory miała ona duże problemy prawidłową przemianą materii oraz otyłością. Odchudzajmy się poprzez zdrowe i dobre nawyki żywieniowe. Redukcja tkanki tłuszczowej niech będzie miłym skutkiem ubocznym. A waga? W celu poprawy nastroju możemy ważyć się co dwa tygodnie. W tym czasie, przy przestrzeganiu jadłospisu uwzględniającego niewielki deficyt kaloryczny, z pewnością zrzucimy sporo kilogramów.
Odchudzanie na własną rękę ma wiele zalet. Możesz wziąć z innych diet to, co najlepsze
Z pewnością słyszałaś o diecie wysokobiałkowej dr Dukana. To odżywianie zakłada prawie całkowitą eliminację węglowodanów oraz tłuszczów. Rezultaty są zdumiewające. W kilka tygodni możemy zrzucić nawet 10 kilogramów. Niestety taka rygorystyczna dieta bardzo obciąża nerki oraz wątrobę. Także może doprowadzić do niedoborów, chronicznego zmęczenia i osteoporozy. Aby tego uniknąć, możemy stosować się do zaleceń i pić każdego dnia ponad 2 litry wody. Niestety jest to łatwe tylko w praktyce. Natomiast codzienność wymaga od nas pośpiechu. Nie mamy czasu przygotowywać pełnowartościowych posiłków ani herbatek ziołowych chroniących nerki i wątrobę. Dlatego jemy to, co akurat jest pod ręką, a nie jest zakazane podczas diety białkowej. W ten sposób profesjonalny plan żywieniowy dr Dukana nigdy nie będzie dla nas zdrowym odchudzaniem. Brak w nim różnorodności. Dlatego weźmy z diety tylko to, co sprawia, że jest ona skuteczna i dodajmy do własnego, spersonalizowanego jadłospisu. Możemy dodać jajka – są niskokaloryczne i na długo pozostawiają nasycenie. Robiąc na śniadanie jajecznicę z warzywami i kromką żytniego chleba albo owsiankę z orzechami lub owocami, zahamujemy łaknienie i przyśpieszymy redukcję tkanki tłuszczowej. Wyposażmy także naszą lodówkę w kefiry i jogurty naturalne, są one źródłem zdrowych bakterii. To również świetny sposób na usprawnienie pracy naszego układu pokarmowego.
Wśród internautów ogromną popularnością cieszy się także dieta grejpfrutowa. Zapewnia duży spadek kilogramów w bardzo krótkim czasie. To prawda, że jest ona bardzo skuteczna, zdrowa oraz oczyszczająca. Dostarcza organizmowi bogactwo witamin, wzmacnia system immunologiczny, a także opóźnia proces starzenia się komórek. Dlaczego? Ponieważ witamina C oraz beta-karoten należą do grupy antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Co więcej, grejpfrut zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego. To w połączeniu ze sporym deficytem kalorycznym daje efekt smukłej i pięknej sylwetkę. Jednak podczas diety grejpfrutowej musimy być bardzo ostrożni. Eksperci uważają ten sposób odżywiania za detoksykujący i zdrowy tylko wtedy, gdy nie będzie on trwał zbyt długo. W innym wypadku może przynieść niedobory, osłabienie i niepożądany efekt jojo. Niestety szybka redukcja tkanki tłuszczowej często wiąże się z konsekwencjami. Dlatego zrezygnujmy ze zbyt radykalnej diety, która może nawet doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Zamiast tego wykorzystajmy jej mocne strony. Jedzmy dużo grejpfrutów oraz wprowadźmy deficyt kaloryczny. Aby był on bezpieczny dla naszego zdrowia, nie powinien być mniejszy niż 1500 kcal, jeżeli nasze dzienne zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal. Oczywiście jest on zależny od trybu życia, wieku oraz wagi. Najlepiej będzie, jeżeli bezpieczny deficyt kaloryczny ustali z nami doświadczony dietetyk.
Odżywianie zapewniające szczupłą sylwetkę w każdym wieku? Zacznij od podstaw
Mądra dieta odchudzająca jest możliwa. Wystarczy, że będziemy świadomie komponować nasze posiłki, bez konieczności zapisywania każdej kalorii. Tutaj nie chodzi tylko o zrzucenie kilogramów. Aby osiągnąć szczupłą sylwetkę na całe życie, wprowadźmy nową jakość odżywiania. Przed zjedzeniem niezdrowego batona sprawdźmy, ile ma w sobie cukru, barwników i sztucznych aromatów. Zanim poprosimy o dodatkową porcję frytek, pomyślmy jak bardzo nieświeży musi być olej, na którym są przygotowywane. Co z tego, że staramy się jeść w domu ciepłe i w pełni zdrowe posiłki, skoro co wieczór kupujemy chipsy na mieście? No właśnie. Tu chodzi o nasz styl życia. Jak bardzo niezdrowe i przetworzone produkty jedliśmy do tej pory bez żadnych wyrzutów? Policzmy kalorie spożyte podczas jednego, spontanicznego wyjścia ze znajomymi. To działa trochę tak, jak podliczanie rachunków z całego tygodnia. W rezultacie z pewnością złapiemy się za głowę. Nie chodzi o to, że teraz koniec z wychodzeniem na miasto. Wszystko jest nam potrzebne, a takie „wypady” pomogą zadbać nam o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Jednak starajmy się wybierać zdrowsze i mniej kaloryczne produkty. Szczególnie wieczorem, ponieważ wtedy nasz metabolizm działa wolniej niż w ciągu dnia. Wysokokaloryczne, tłuste posiłki mogą utrudnić zasypianie i znacznie pogorszyć jakość naszego snu. W konsekwencji po przebudzeniu jesteśmy nadal zmęczeni, a w pracy nie mamy siły ani ochoty nawet na najlżejsze obowiązki.
Rozwiązanie? Wprowadź dobre, zdrowe nawyki. Pij dużo wody mineralnej z sokiem z cytrusów. Jedz codziennie warzywa i owoce. Ćwicz minimum pół godziny, najlepiej trzy razy w tygodniu. Brzmi jak banał, a tak niewiele osób potrafi wprowadzić te zasady do swojego życia. Ci, którym się to udało, cieszą się zdrowiem oraz szczupłą sylwetką. Jeśli chcesz, możesz do nich dołączyć.