Jak schudnąć z brzucha?

Kasia
kobieta pokazuje efekty odchudzania

Nadmierna waga ciała jest problemem, z którym zmaga się coraz większa ilość naszych rodaków. Nadwaga i otyłość stanowią najpowszechniejsze choroby cywilizacyjne dwudziestego pierwszego wieku. Wiele osób nie wie jak poradzić sobie z tym problemem lub po prostu nie ma na tyle czasu i motywacji, by zacząć z nim walczyć. Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są niezbędne do utrzymania prawidłowej sylwetki. Oprócz tego pomocne mogą być odpowiednie suplementy, które wspomagają i przyspieszają odchudzanie. Podstawową rzeczą, której trzeba mieć świadomość, jest bilans kaloryczny. Mówiąc krótko: żeby tracić na wadze, musimy dostarczać do organizmu mniejszą ilość kalorii, niż w tym samym czasie spalimy. Należy przy tym pamiętać, aby nie przesadzić z głodówką, bo może to mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Poniżej prezentujemy poradnik na temat jak skutecznie i bez” efektu jojo” schudnąć z brzucha.

Płaski brzuch- jak go osiągnąć?

Wysportowana kobieta rozciąga się

Proces odchudzania powinien się opierać na trzech filarach: dobrze zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej i suplementacji. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak przeprowadzić każdy z tych etapów, aby szybko i skutecznie schudnąć z brzucha.

FILAR 1: Dieta

Na temat diet odchudzających powstało wiele opracowań, które można bez problemu znaleźć w internecie bądź księgarniach. Podstawową zasadą każdej z nich jest założenie dostarczania do organizmu mniejszej dawki kalorii, niż organizm spali. Powstający w ten sposób ujemny bilans kaloryczny sprawi, że organizm zacznie pobierać energię niezbędną do prawidłowego działania ze wcześniej zmagazynowanych składników, w tym z tkanki tłuszczowej. Utrzymywanie przez dłuższy czas ujemnego bilansu kalorycznego sprawi, że będziemy regularnie tracić na wadze, wypłaszczać brzuch i pozbywać się niechcianej tkanki tłuszczowej.

Istnieje wiele diet odchudzających mających sprawić, że osiągniemy płaski brzuch. Poniżej przedstawiam te, po które najchętniej sięgają Polki i Polacy.

Dieta Dukana

Dieta ta stworzona została przez doktora Pierra Dukana, i złożona jest z czterech, następujących po sobie etapów. W diecie tej duży nacisk kładzie się na produkty zawierające sporą ilość białka i jak najmniejszą węglowodanów. Organizm trawiąc białka, zużywa więcej energii, niż z nich pozyskuje. Dzięki czemu w tej diecie nie trzeba przesadnie ograniczać ilości zjadanego pożywienia, a jedynie dbać, żeby w posiłkach nie znalazły się produkty zakazane.

I faza: trwająca 5 do 10 dni faza, podczas której dochodzi do radykalnego tracenia kilogramów. W tej fazie z diety eliminujemy praktycznie wszystkie węglowodany i tłuszcze. Wolno nam jeść takie produkty jak chude mięso, ryby, chudy nabiał czy owoce morza. Potrawy powinny być przygotowywane beztłuszczowo.

II faza: jej długość zależna jest od ilości kilogramów, których chcemy się pozbyć. Można powiedzieć, że trwa tak długo, aż osiągniemy wymarzoną sylwetkę. W trakcie tej fazy naprzemiennie, co 5 dni, dodaje się do diety warzywa i owoce lub z nich rezygnuje. W dalszym ciągu zabronione jest używanie tłuszczów.

III faza: w tej fazie następuje duże rozprężenie reżimu żywieniowego. 1 dzień w tygodniu należy spożywać posiłki zgodnie z fazą pierwszą. W zamian dwa razy w tygodniu dozwolone jest zjedzenie pełnego, dwudaniowego obiadu. Długość tej fazy zależy od liczby kilogramów, których się pozbyliśmy. Każdy zrzucony kilogram mnożony jest przez 10 dni.

IV faza: ostatnia faza diety, w której przez 6 dni w tygodniu możemy jeść, co chcemy. 1 dzień zarezerwowany jest dla produktów białkowych, podobnie jak w fazie 1. Dieta Dukana jest dieta bardzo restrykcyjną, dlatego należy przeprowadzać ją rozsądnie. Warto również pamiętać o stopniowym wyprowadzeniu z diety oraz o wprowadzeniu zdrowych nawyków po jej zakończeniu, aby utrzymać płaski brzuch na stałe.

Dieta kopenhaska

Ta bardzo ostra, trwająca 13 dni dieta, polega na dostarczanie organizmowi drastycznie małych dawek pożywienia. Jest to konkretny jadłospis, ze z góry ustalonymi godzinami spożywania posiłków. Zakazane jest jakiekolwiek podjadanie i picie alkoholu. Jest to dieta, która pozwala szybko pozbyć się nadmiernych kilogramów, jednakże należy pamiętać, że podczas jej stosowania nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilość energii i witamin. Dietę kopenhaską można powtórzyć dopiero po 2 latach od jej poprzedniego stosowania.

Dieta kapuściana

Dieta ta trwa dokładnie 7 dni i jest skuteczna w przypadku, gdy zmagamy się z niewielką nadwagą. Dieta jest dosyć monotonna, a jej podstawą jest zupa kapuściana. Oprócz zgubienia tkanki tłuszczowej efektem stosowania diety jest również oczyszczenie organizmu z toksyn.

Dieta 1200/1500/2000/2500 kcal

Dieta polegająca na przeliczaniu kalorii produktów, które spożywamy. Jadłospis jest ustalany indywidualnie lub z profesjonalnym dietetykiem tak, aby nie zabrakło w nim witamin i elementów ważnych dla zdrowia organizmu. Przy ustalaniu jadłospisu bierze się pod uwagę tryb życia i aktywność fizyczną osoby, która chce schudnąć z brzucha. Jest to najzdrowszy i najbardziej bezpieczny dla zdrowia rodzaj diety. Efekty przychodzą trochę wolniej, jednak zostają na dłużej, nie powodując przy tym efektów ubocznych dla organizmu.

Oprócz wymienionych wyżej diet z łatwością znajdziemy jeszcze inne. Przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę bezpieczeństwo dla zdrowia i szybkość efektów.

FILAR 2: Aktywność fizyczna

hantle do ćwiczeń

Sama dobrze dobrana dieta nie pomoże nam uzyskać smukłej sylwetki i płaskiego brzucha. Aby efekt był pełen, powinniśmy poświęcić trochę czasu na trening. Warto pomyśleć o przesiadce na rower w drodze do pracy, czy zapisaniu się na zajęcia grupowe w lokalnej siłowni. Coraz większą popularność zyskują indywidualne treningi z trenerem personalnym, który ustala nam plan ćwiczeń i na bieżąco koryguje prawidłowość ich wykonywania. Odpowiedni trening na odchudzanie brzucha powinien składać się z dwóch czynników. Pierwszym są zajęcia aerobowe, czyli na przykład bieganie, taniec, jazda na rowerze czy pływanie. Trening ten odpowiada przede wszystkim za spalenie dużej ilości kalorii oraz wyrobienie kondycji i wytrzymałości. Drugi rodzaj treningu to ćwiczenia, mające za zadanie spalić tłuszcz i uwidocznić mięśnie w odpowiednich partiach naszego ciała. Są to zazwyczaj ćwiczenia na siłowni, wykonywane z hantelkami lub na odpowiednich maszynach. Trening odchudzający z powodzeniem możemy jednak stosować także w swoim zaciszu domowym. W sieci znajdziemy wiele poradników, pomagających uzyskać płaski brzuch w domu. Zobaczmy, jakie są najbardziej popularne:

 • A6W, czyli Aerobiczna Szóstka Weidera – ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha bazujące na sześciu czynnościach. Plan treningów rozpisany jest na 6 tygodni, czyli 42 dni. W każdy następujący dzień zwiększa się ilość powtórzeń danego ćwiczenia. Po ukończeniu treningu mięśnie brzucha są bardzo widoczne, a tkanka tłuszczowa z brzucha znika;
 • plank, czyli w naszym języku deska. Jest to ćwiczenie, dzięki któremu wyrzeźbimy niemal całe ciało. Polega ono na wytrzymaniu w odpowiedniej pozycji przez określoną ilość czasu. Wyzwanie plank trwa 30 dni, a z każdym dniem wydłużany jest czas, w jakim należy wytrzymać w pozycji deski. Jest to doskonałe ćwiczenie, uwidaczniające mięśnie brzucha, ramion, nóg oraz pośladków;
 • brzuszki – dobrze znane wszystkim ćwiczenie z powodzeniem można wykonywać we własnym pokoju. Nie potrzeba do tego specjalnych warunków;
 • filmy z treningami – w internecie aż roi się od filmików, na których profesjonalni trenerzy prezentują trening mający za zadanie szybkie schudnięcie.

Powyżej przedstawione zostały jedynie przykładowe metody, które mogą nam pomóc w zdobyciu upragnionej sylwetki. Jeśli brakuje nam podstawowej wiedzy to, podobnie jak w przypadku diety, warto skorzystać z usług profesjonalnego trenera, który tak dobierze plan treningów, aby efekty były optymalne i nie powodowały uszczerbku na zdrowiu. Do ćwiczeń należy podchodzić z należytą ostrożnością, gdyż nieprawidłowo wykonywane mogą powodować uszczerbki na zdrowiu i groźne urazy.

FILAR 3: Suplementy diety

Odpowiednia suplementacja może pozwolić na znaczne przyspieszenie efektów treningów i diety. W obecnych czasach na rynku roi się od sklepów z suplementami, zarówno tych stacjonarnych, jak i prowadzących sprzedaż wyłącznie internetową. Wykorzystywane są w nich zazwyczaj substancje pochodzenia roślinnego, które od wielu lat były stosowane przez różne kultury. Substancje wykorzystywane do produkcji suplementów diety na odchudzanie możemy podzielić na kilka grup:

 • spalacze tłuszczu– substancje, które przyspieszają metabolizm tłuszczu, a co za tym idzie, sprawiają, że szybciej spalamy tłuszcz na brzuchu i nie tylko;
 • substancje hamujące nadmierne łaknienie– grupa substancji, których działanie opiera się na właściwościach pęczniejących, dzięki czemu po ich przyjęciu następuje uczucie pełności w żołądku, a co za tym idzie, zahamowanie apetytu;
 • substancje oczyszczające– grupa substancji, które działają moczopędnie i oczyszczająco. Mają pozytywny wpływ nie tylko na utratę tkanki tłuszczowej, ale i na oczyszczenie organizmu z toksyn;
 • preparaty na płaski brzuch- środki takie jak błonnik i składniki mineralne aktywne skutecznie przeciwdziałają wzdęciom, dzięki czemu brzuch po ich zażyciu wydaje się bardziej płaski;
 • substancje zwiększające siłę i wytrzymałość- stosowanie tych preparatów pomaga odbyć bardziej efektywny trening, a co za tym idzie spalić większą ilość kalorii, co z kolei bezpośrednio przekłada się na płaski brzuch.

Wybór suplementów diety wspomagających odchudzanie jest na naszym rynku naprawdę duży. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie są bezpieczne dla naszego zdrowia. To właśnie dlatego powinniśmy stawiać tylko na te suplementy, w których składzie znajdują się wyłącznie składniki naturalne o potwierdzonym działaniu. Wtedy będziemy mieli pewność, że wybieramy suplement bezpieczny, niepowodujący skutków obocznych. Wśród substancji naturalnych, znanych ze wspomagania termogenezy, hamowania odkładania się komórek tłuszczowych oraz przyspieszania procesów spalania tłuszczów, znajdziemy między innymi:

 • l- karnitynę;
 • cynamon;
 • pieprz czarny;
 • różeniec górski;
 • bacopa monieri;
 • berberynę;
 • ashwagadhę.

Nadmierna masa ciała może prowadzić do wielu chorób i ich powikłań. Odpowiednie żywienie i aktywność fizyczna wpływają pozytywnie nie tylko na wygląd i sylwetkę, ale także na pracę szeregu narządów wewnętrznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Odstawienie tłustych posiłków, alkoholu i nadmiernych porcji może w przyszłości skutkować brakiem problemów ze zdrowiem i dobrą kondycją. Podczas procesu zrzucania nadmiernej tkanki tłuszczowej należy pamiętać, aby nie przesadzić. Zbyt radykalne podejście do odchudzania może przysporzyć nam więcej problemów zdrowotnych, niż te kilka dodatkowych kilogramów. Również w przypadku ćwiczeń fizycznych nie powinniśmy od razu silnie forsować organizmu, lecz dać mu czas na powolną adaptację do większego wysiłku. Unikniemy w ten sposób wielu urazów i kontuzji. W regeneracji organizmu po odbytych ćwiczeniach warto skorzystać z dostępnych na rynku suplementów diety, które pomogą szybciej odzyskać utracone podczas treningu wartości odżywcze i substancje mineralne. Stosowanie spalaczy tłuszczu oraz preparatów zwiększających moc i energię sprawią, że efekty treningu będą szybciej widoczne a same ćwiczenia efektywniejsze. Na początku swojej przygody z odchudzaniem warto skorzystać z usług profesjonalnego trenera personalnego lub dietetyka, którzy pomogą nam odpowiednio ułożyć plan treningowy, dobrać intensywność ćwiczeń i ułożą dobrze zbilansowaną dietę. Kluczem do uzyskania wymarzonej sylwetki i płaskiego brzucha jest motywacja i trzymanie się narzuconych reguł żywieniowych oraz treningowych. Walka z tkanką tłuszczową nie jest prosta i nie sprawdza się w niej poszukiwanie drogi na skróty. Tylko odpowiednia motywacja i determinacja na osiągnięcie ustalonego celu pozwoli na uzyskanie wymarzonych efektów.

Berber fast tabletki

Brak tłuszczu na brzuchu i zgrabne ciało tylko z tabletkami Berber Fast, które kupicie prosto od ich producenta w najlepszej na rynku cenie.

You may also like